Transakcja w handlu międzynarodowym

Transakcja w handlu zagranicznym nie jest więc pojedynczą umową, ale zbiorem porozumień, na które składa się kontrakt, czyli umowa główna zawarta między eksporterem a importerem oraz umowy dodatkowe, czyli te, które umożliwiają realizację tej umowy. W zakresie pojęcia transakcja międzynarodowa mieszczą się zatem umowy ze spedytorem, z przewoźnikiem, towarzystwem ubezpieczeniowym, agencją celną, bankiem, pośrednikiem handlowym, wywiadownią handlową czy niezależnym rzeczoznawcą (kontrola towaru).
Nasi Czytelnicy już wiedzą, że do transakcji w ramach handlu międzynarodowego należy stosować przepisy Konwencji Wiedeńskiej (Konwencja Wiedeńska czyli gdzie szukać ustawowego oparcia dla transakcji międzynarodowych). Dokument ten ma zastosowanie do wszystkich umów za wyjątkiem tych, które dotyczą towarów zakupionych do użytku osobistego, rodzinnego lub służących do wykorzystania w gospodarstwie domowym. Jest tak w przypadkach, gdy sprzedający, w jakimkolwiek czasie przed zawarciem umowy albo w chwili jej zawarcia, nie wiedział i nie powinien był wiedzieć, że towary zostały zakupione do użytku w jednym z tych celów (art. 2 a Konwencji).
Na marginesie wspomnimy, że przepisów Konwencji nie stosuje się także do transakcji prowadzonych w drodze licytacji bądź egzekucji, dotyczących: udziałów, akcji, tytułów inwestycyjnych, papierów wartościowych i pieniędzy, okrętów, statków również powietrznych, poduszkowców oraz energii elektrycznej (art. 2 b - d Konwencji).
Cykl przebiegu transakcji
Znamy już definicję pojęcia transakcji międzynarodowej oraz wiemy kiedy stosować Konwencję Wiedeńską. Przedsiębiorców zainteresuje też cykl przebiegu transakcji. Można go podzielić na trzy fazy. Faza pierwsza obejmuje czynności związane z przygotowaniem transakcji i kończy się podjęciem decyzji o wyborze partnera i zawarciem umowy. Druga faza rozpoczyna się podpisaniem kontraktu z zagranicznym partnerem, po czym strony przystępują do realizacji transakcji. Na tym etapie, obowiązkiem dostawcy jest przygotowanie towaru oraz dostarczenie go do miejsca ustalonego w kontrakcie. Importer odbiera towar i dokonuje zapłaty. W trzeciej fazie, przedsiębiorcy dokonują czynności związanych z zakończeniem transakcji oraz czynności kontrolnych.
Tagi:
Nie przegap ważnych Wiadomości!
Zapisz się na nasz newsletter:
Warto być na bieżąco!
Reklama
Zobacz także
Reklama
Prawo w eksporcie
Jak zawierać kontrakty w handlu międzynarodowym?
Prawo w eksporcie
Forma kontraktu w tradycji handlu zagranicznego
Prawo w eksporcie