Dyplomacja gospodarcza wczoraj i dziś - Export Magazyn - Wszystko o eksporcie - www.exportmagazyn.pl

Dyplomacja gospodarcza wczoraj i dziś

Autor: Redakcja 30.10.2017
źródło: pexels.com
Dyplomacja dbała o interesy gospodarcze państwa już przed wiekami. Europejskie dwory intensywnie wspierały swoich kupców i handel, a dziś rządy prowadzą często szeroko zakrojone działania na rzecz eksporterów. Zmieniły się metody, ale cele pozostały te same.

Nie bez przesady można napisać, że podłożem współczesnej dyplomacji stała się gospodarka, a działania dyplomatów często koncentrują się na interesach gospodarczych i ekonomii. Te kwestie jednak interesowały dyplomację już dawno.

Dyplomacja gospodarcza przez wieki

Wielu badaczy sądzi, że to właśnie XV w. stał się tym okresem w dyplomacji, gdy skupiono się na interesach gospodarczych, a duży w tym udział miały włoskie państwa-miasta (np. Wenecja, Florencja, Mediolan). Jednak to dopiero przełom XIX i XX w. sprawił, że znacznie rozbudowano aparat dyplomatyczny, a większość traktatów miała podłoże gospodarcze. Współczesna dyplomacja w większości koncentruje się właśnie na interesach gospodarczych. To wszystko doprowadziło do ukształtowania się tzw. dyplomacji gospodarczej, która zajmuje się głównie promocja gospodarczą, a także międzynarodową współpracą ekonomiczną. W centrum zainteresowania dyplomatów pojawił się eksport i kwestie z tym związane. W Polsce intensywne działania dyplomatyczne w obszarze gospodarki zaczęto prowadzić ponownie po 1990 roku. Wtedy powołano do istnienia różne instytucje rządowe, których zadaniem było promowanie naszego kraju za granicą i wspieranie przedsiębiorców we wchodzeniu na zagraniczne rynki. Realizowano to z różnym skutkiem. W 2016 roku powstała na ich bazie Polska Agencja Inwestycji i Handlu, która ma ambicje dużo skuteczniej wspierać eksporterów. Czy rzeczywiście tak będzie, czas pokaże.

Udostępnij:
Tweet LinkedIn
Nie przegap ważnych Wiadomości!

Zapisz się na nasz newsletter:

Warto być na bieżąco!
Reklama
Reklama
Reklama